FTX, SBF’nin Favori Oyunu İçin Milyonlarca Dolar Söz Verdi!

FTX iflasından önce League of Legends stüdyosu Riot Games ile büyük bir sponsorluk anlaşması imzaladı. Bu anlaşma kapsamında Riot Games’e 100 milyon dolar ödeme sözü verdi. Ancak bu anlaşmadaki tutarların ne kadarını ödediği henüz belirli değil.

Ödemeler büyük sponsorluk anlaşması içeriğinde yer alıyor

Sam Bankman-Fried davasının belgelerine göre, şu anda müflis olan kripto borsası FTX, en parlak döneminde League of Legends geliştiricisi Riot Games’e Riot’un League Championship Series (LCS) espor yarışmasına sponsor olma anlaşmasının bir parçası olarak yaklaşık 100 milyon dolar vaat etti. Belgelere göre, bu vaadi birçok büyük sponsorluk anlaşması kapsamda gerçekleştirecekti.

FTX’in Riot’la yaptığı anlaşmanın tutarı, FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried’in telekulak dolandırıcılığı, menkul kıymet dolandırıcılığı ve kara para aklama gibi yedi suçtan yargılandığı davanın New York’ta bu ay görülen duruşmasının bir parçası olarak yayınlandı. Anlaşmanın değeri daha önce hiç açıklanmamıştı. FTX’in sayısız sponsorluğunu detaylandıran ve Pazartesi günü paylaşılan bir hesap tablosuna göre FTX, Riot’un League of Legends Şampiyonluk Serisine (LCS) 2021 yılında, taraflardan biri itiraz etmediği takdirde 2028’de otomatik olarak yenilenecek yedi yıllık bir anlaşmanın parçası olarak sponsor olmayı kabul etti.

FTX, eski CEO’sunu favori oyunu için kesenin ağzını aşmış!

Tabloda Riot’un LCS’sine FTX, 2021’de toplam 4 milyon dolar ödeyecekti. Bu tutar 2022’de toplam 12,5 milyon dolara çıkacaktı. Ayrıca, bu yıl yaklaşık 12,8 milyon dolar daha ödeyecekti. Buradan anlaşmanın kapanışına kadar yıllık ödemeler olacağını anlıyoruz. Belgeye göre borsa ayrıca, espor organizasyonu TSM’ye “FTX Trading” etiketi altında 136,5 milyon doların üzerinde ve “FTX US” etiketi altında 73,5 milyon dolar daha vaat etmişti. Bu 10 yıllık, toplam 210 milyon dolarlık anlaşma Haziran 2021’de duyuruldu. Hesap tablosuna göre, TSM’nin 2021’deki toplam borcunun yaklaşık 10,8 milyon doları, geçen yıl 15,37 milyon doları ve bu yılki toplam anlaşmanın 16,6 milyon doları daha vardı.

Ancak, Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere FTX, 2022 Kasım’da dramatik bir şekilde çöktü. Hatta kripto piyasasını da uzun sürecek bir kışa soktu. Borsanın çöküşünden önce bu toplamların ne kadarını Riot ve TSM’ye ödediği belli değil. Riot Games de konuya ilişkin olarak şu ana kadar her hangi bir açıklama yapmadı.

FTX eski CEO’sunun takıntı haline getirdiği oyun!

League of Legends, eski FTX CEO’su Bankman-Fried’ın dikkat çeken bir takıntısıydı. Sosyal medyada oyun hakkında durmadan yazıyordu. Ayrıca, iş toplantıları ve röportajlar sırasında oyunu oynadığı söylüyordu. Bankman-Fried 2021 yılında Twitter’da “Telefon görüşmeleri sırasında League of Legends oynamamla (meşhurum)” diye yazmıştı.

ActivePlayer’ın verilerine göre FTX eski CEO’sunun favorisi oyun aylık 133 milyon aktif kullanıcıya sahip. Aynı zamanda en popüler rekabetçi e-spor oyunlarından biri. Kripto endüstrisi, kâr elde etmek için mücadele ederken finansal zorluklarla karşılaşan bazı e-spor organizasyonları için umut verici yeni bir gelir kaynağı haline geldi. TSM, M80 ve 100 Thieves gibi bazı kuruluşlar büyük ölçüde sponsorluklara güveniyor. Diğerleri NFT’lerin ve kripto entegrasyonlarının hayran kitleleriyle daha iyi etkileşim kuracağı varsayımıyla bu yolları denedi. Bununla birlikte, kripto/spor bağlantıları etrafındaki ivme, ayı piyasası nedeniyle uzun süredir soğumuş durumda.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x