Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ‘riskli yapı’ olarak belirlendi… Bakanlık rasathane binaları için yeni imar planı hazırladı

İstanbul’un Üsküdar ilçesinde bulunan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi’nin yer aldığı alanda gerçekleştirilen önemli bir imar planı değişikliği, bölgedeki riskli yapıların yenilenmesi ve yapılaşma düzenlemeleri için önemli bir adım olacak. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından onaylanan yeni imar planı kapsamında, Kandilli Rasathanesi kampüsündeki eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetlerinin gerçekleştirildiği binaların deprem performans analizleri yapıldı. Analizler sonucunda fiziksel ömrünü tamamlamış ve riskli olarak belirlenen binaların yenilenmesi için düzenlemeler yapıldı.

KANDİLLİ RASATHANESİ DE RİSKLİYMİŞ

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre, bakanlık tarafından onaylanan planın açıklama raporunda, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathane Kampüsü içinde yer alan eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetlerinin sürdüğü binalarda yapılan deprem performans analizleri sonucunda fiziksel ömrünü tamamlamış yapıların tespit edildiği belirtildi. Yapılan imar düzenlemesiyle kampüs içindeki binaların geometrik düzenlemeleri ve yapılaşma koşulları revize edildi. Özellikle riskli yapıların öncelikli olarak yenilenmesi ve güvenli hale getirilmesi için adımlar atıldı. İmar planı değişikliğiyle kampüs alanı içindeki yolların düzenlenmesi ve fonksiyonel alanların yeniden belirlenmesi sağlandı.

BEŞ KAT SINIRI

Yaklaşık 100 bin metrekarelik alan için yapılan düzenlemelerde, yükseköğretim tesis alanları, parklar, teknoloji geliştirme bölgeleri ve yollar için ayrılmış alanlar belirlendi. Yapılaşma şartları, Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Komisyonu tarafından onaylanacak ön projeye göre belirlenecek ve yapı yüksekliği 5 katla sınırlandırılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x